Kardigan damski

Kardigan damski

Czym jest kardigan damski

Kardigan damski jest elementem kobiecej garderoby, zwykle wykonanym z wełny lub sztucznych włókien imitujących wełnę. Zakrywa górną część ciała i ramiona. Zwykle jest zapinany z przodu na guziki. W nowoczesnych wersjach nie ma zapięć, a po założeniu wisi na sylwetce. Kardigany damskie to elementy garderoby, które znajdziemy w szafie każdej kobiety. Kardigan jest bardzo popularny i użyteczny, bo  można go założyć na koszulę lub bluzki. Przydatny w chłodne wieczory lub wiosenne i jesienne poranki. W przeciwieństwie do niego sweterki możemy nosić bezpośrednio na ciele .W zależności od modelu, fasonu czy koloru, kardigan możemy polecić zarówno do strojów biurowych czy casualowych, jak i tych najbardziej eleganckich, wieczorowych.

Rodzaje kardiganów

Kardigany damskie mogą być długie (powyżej kolan), do połowy uda lub do pasa. Mogą być zapinane na guziki lub rozcięte – bez guzików, proste, szerokie, asymetryczne. Materiały, z którego są wykonane są różnorodne: przędze i włókna syntetyczne, tkana lub dziana bawełna, moher, wełna naturalna lub ekologiczna itp. Jego uniwersalny charakter pozwala dopasować go do każdej sylwetki i okazji. Osobowość i sylwetka kobiety narzucają wybór kardiganu. Podobnie jak w przypadku wszystkich elementów garderoby, również w tym przypadku należy wziąć pod uwagę osobisty styl, sylwetkę i sytuację, w której kardigan będzie noszony.

Sweter Boniqe Pink

Dlaczego kardigan

Kardigan został nazwany na cześć Jamesa Brudenella, siódmego hrabiego Cardigan, generała majora armii brytyjskiej. Hrabia Cardigan dowodził szarżą lekkiej brygady w bitwie pod Bałakławą podczas wojny krymskiej. Pierwszy kardigan został zaprojektowany na wzór kamizelki z dzianiny wełnianej, którą nosili brytyjscy oficerowie podczas wojny. Legenda o wydarzeniu i sława, jaką po wojnie zyskał Lord Cardigan, przyczyniły się do wzrostu popularności tego rodzaju odzieży.

Nie można kwestionować użyteczności kardiganu. Niezależnie od tego, czy idziesz na spacer, do pracy, czy zostajesz w domu  ten sweter jest zawsze przydatny. Ciepły, wygodny, ale też elegancki, wyrafinowany, kobiecy – może spełniać wiele wymagań jednocześnie. Praktycznie nie sposób nie znaleźć określonego modelu, koloru czy kroju. I dlatego kobiety go kochają.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *